Hamiləlikdə doğru bilinən YANLIŞLAR
"Hamiləlik dövründə arterial təzyiqlə bağlı qadınlar arasında müxtəlif yanlış fikirlər mövcuddur. Təzyiq göstəriciləri isə individualdır və hər artım təhlükə demək deyil".
Onun sözlərinə görə, bəzi qadınlar hamiləlikdən əvvəl aşağı təzyiqə malik olur və düşünürlər ki, hamiləlikdə bu göstərici mütləq dəyişməlidir:
“Təzyiq individual göstəricidir. Hamiləlikdən əvvəl 90/60 olan qadın düşünür ki, hamiləlik zamanı təzyiq mütləq dəyişməlidir. Amma qan həcmi artdıqca və uşaq böyüdükcə 120-130, hətta 140-a qədər olan göstəricilər hər zaman problem sayılmır”.
N.Axundova qeyd edib ki, bəzi hallarda qadınlar 130-140 mm civə sütununda özlərini daha yaxşı hiss edə bilirlər:
“Aşağı təzyiq çox vaxt maye çatışmazlığı ilə əlaqədar olur. Əgər qadın az su qəbul edirsə, halsızlıq və başgicəllənmə yarana bilər”.
Mütəxəssis bildirib ki, 12-13-cü həftədən sonra su qəbulu artırılmalıdır:
“Əgər qadın normal qidalanırsa, gündə 2-2,5 litr su qəbul etməlidir. Su dedikdə qazlı və rəngli içkilər, hazır şirələr nəzərdə tutulmur. Sadə su əsasdır. Sulu yeməklər də kömək edə bilər”.
O əlavə edib ki, təzyiq aşağı olduqda və qadın özünü pis hiss etdikdə mütləq müayinə aparılmalıdır:
“Belə hallarda terapevt və ya kardioloq müayinəsi vacibdir. Bəzən bir fincan qəhvə təzyiqi qaldıra bilər, amma gündəlik və həddindən artıq qəhvə qəbulu hamilə qadın üçün zərərli ola bilər”.