Aİ Ermənistandakı missiyasına yeni rəhbər təyin etdi
17 fevralda Avropa İttifaqı Şurası Satu Koivunu Ermənistandakı Aİ Mülki Monitorinq Missiyasının (EUMA) yeni rəhbəri təyin edib.
Bakıvaxtı.az xəbər verir ki, o, vəzifəsinin icrasına 20 fevral 2026-cı ildə başlayacaq və Markus Ritterin yerinə keçəcək.
Satu Koivu milli və beynəlxalq səviyyələrdə 35 ildən çox təcrübəsi olan yüksək vəzifəli Finlandiya polis zabitidir. O, Fələstin ərazilərində, Ruandada, Namibiyada və Kiprdə BMT və Aİ missiyalarında yüksək vəzifələrdə çalışaraq geniş beynəlxalq təcrübə qazanıb.
EUMA rəhbəri təyin olunmazdan əvvəl o, Espooda Finlandiya Milli Polis Şurasında İnsan Resursları rəhbəri vəzifəsində çalışıb.
Qeyd edək ki, missiyanın məqsədi Ermənistan və Azərbaycan arasındakı sərhədin Ermənistan tərəfindəki vəziyyəti izləmək və hesabat verməkdir. Hazırkı Aİ-nin yerində vəziyyəti izləmək mandatı 19 fevral 2027-ci ilə qədər qüvvədədir.
Missiya 200-dən çox beynəlxalq və yerli işçidən ibarətdir. EUMA müşahidəçiləri və mülki mütəxəssisləri 25 Aİ üzv dövlətini, eləcə də Kanadanı təmsil edirlər.