Bayram dövrləri insanların adətən istirahət etdikləri, ailələri ilə bir araya gəldikləri və gündəlik həyatın təzyiqlərindən uzaqlaşaraq, rahatladığı xüsusi vaxtlardır.
Ancaq son zamanlarda banklar bayram müddətində belə, müştərilərindən borclarını ödəmələrini tələb etməyə davam edir. Bu praktika, həm borc öhdəliklərini yerinə yetirməyə çətinlik çəkən insanlar üçün əlavə bir narahatlıq yaradır, həm də müştəri-bank münasibətlərində gərginliklərə səbəb olur.
Bankların borc öhdəliklərini tələb etməsi, xüsusilə bayram dövrlərində, müştərilər arasında haqlı narazılıqlara səbəb ola bilər. Bayramın gəlişi iqtisadi çətinliklərlə üzləşən insanların borclarını ödəməkdə çətinlik çəkdikləri bir zaman kəsiyini əhatə edir. Bu vəziyyət bir tərəfdən borc ödəmə qaydalarının tələblərini unutmamaq, digər tərəfdən isə bayramın mənəvi dəyərini və istirahət məqsədini göz önünə alaraq müştərilər üçün daha rəğbətli yanaşmaların olmasını tələb edir.
Bu addım nə dərəcədə doğrudur?
Mövzu ilə bağlı Bakıvaxtı.az-a açıqlama verən iqtisadçı-ekspert Natiq Cəfərli bildirib ki, bu qəbildən olan məsələlərlə bağlı məlumatlar müştəri və bank arasında imzalanan müqavilədə öz əksini tapır:
"Əslində, bankların borc ödəmə tələbini bayram dönəmində davam etdirməsi, müştəri hüquqlarını nəzərə alaraq daha ədalətli olmalıdır. Beynəlxalq praktikalarda və ölkəmizdə mövcud olan müştəri hüquqları qanunları, borcluların mövcud iqtisadi şərait və sosial vəziyyətlərində müəyyən dövrlərdə güzəştlər əldə etmələrini təmin edir. Məsələn, bayramlarda və ya xüsusi günlərdə banklar, müştərilərinin borc ödəmə müddətlərini uzadaraq, onlara daha çevik şərtlər təqdim etməlidirlər. Bu, yalnız müştəriyə olan münasibətin inkişafı üçün deyil, həm də bankların imicini qorumaq üçün vacib bir amildir".
Natiq Cəfərli, iqtisadçı-ekspert
Onun sözlərinə görə, bayramlarda məhkəmə sistemlərinin və bankların işləməməsi faktorunu məhz banklar nəzərə almalıdır. Lakin, bir çox maliyyə müəssisələri bu vəziyyətdən sui-istifadə edirlər:
"Ortada məntiq var. Əgər bayramda proses hüquq-mühafizə orqanlarına, məhkəmələrə göndərilə bilmirsə, o zaman borcun ləngiməsi ilə bağlı müəyyən güzəştlər edilməlidir. Bayramlarda bank sistemlərinə müraciət etməklə bağlı problemlər də var. Bunların hamısı nəzərə alınmalıdır".