ABŞ Hizbullahla əlaqəli 5 şəxs və 3 şirkətə sanksiya tətbiq etdi
ABŞ Hizbullahla əlaqəli 5 şəxs və 3 şirkətə sanksiya tətbiq edib.
Bakıvaxtı.az xəbər verir ki, bu barədə ABŞ Maliyyə Nazirliyi məlumat yayıb.
Nazirlik İslam Respublikasına qarşı maksimum təzyiq siyasəti çərçivəsində Livanda yerləşən şəbəkə çərçivəsində sanksiyalardan yayınma və bu qruplaşmaya maliyyə dəstəyi verən Hizbullahla əlaqəsi olan 5 şəxs və 3 şirkəti sanksiyalar siyahısına saldığını açıqlayıb.
Məlumata görə, Hizbullahın maliyyə komandası gəlirli biznes layihələri və neft qaçaqmalçılığı şəbəkələri quraraq qrupa əhəmiyyətli maliyyə vəsaitləri köçürür. Çox vaxt bu fəaliyyətlər İran İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) Qüds Qüvvələri ilə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilir.
ABŞ Maliyyə Nazirliyinin bəyanatında qeyd edilib ki, sanksiyaya məruz qalmış şəbəkə mərmi şirkətləri vasitəsilə Hizbullaha milyonlarla dollar gəlir qazandırıb və bu vəsaitlər təşkilatın terror fəaliyyətlərinin maliyyələşdirilməsinə yönəldilib. Eyni zamanda, bu şəbəkə vasitəsilə tərəfdaşlar və ailə üzvləri də biznes fəaliyyətlərindən gəlir əldə edib.
ABŞ Xəzinədarlıq Katibinin terrorizm və maliyyə kəşfiyyatı üzrə köməkçisi vəzifəsini icra edən Bradley T. Smith açıqlamasında vurğulayıb: "Bugünkü addım ABŞ-ın Hizbullahın Livan xalqına və qonşu ölkələrə qarşı terror fəaliyyətlərini maliyyələşdirən sxemləri ifşa etmək öhdəliyini nümayiş etdirir. Livan xalqı öz ölkələrinin gələcəyi üçün cəsarətlə çalışmalıdır".